UTRACONY KRAKÓW.
POMYŚL ZANIM WYRZUCISZ!

Kampania edukacyjna MPO KRAKÓW.

O kampanii

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, jako zarządca systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Krakowie,  rozpoczyna nową kampanię edukacyjną, zatytułowaną POMYŚL ZANIM WYRZUCISZ. Jej celem jest uświadomienie Krakowianom możliwych konsekwencji złych przyzwyczajeń, związanych z gospodarką odpadami. Utrzymane w filmowej estetyce plansze nawiązują do opuszczonych miast Majów, którzy porzucili swe miasta z niewyjaśnionych przyczyn. W sposób przejaskrawiony pokazują, co może stać się z miastem, z jego najsłynniejszymi miejscami, jeśli nie zmienimy swoich zachowań. Plakaty mają nie tylko skłonić do refleksji, pokazać mroczną wizję, ale też dać gotowe rozwiązanie: ODDAJ, ODZYSKAJ, ZYSKAJ. To zaś oznacza, że należy podjąć się trudu segregacji, oddać odpady we właściwe miejsca i nie podrzucać ich na dzikie wysypiska. Nieustanne podrzucanie śmieci, poza przeznaczonymi na to miejscami, może dla przyszłych pokoleń przynieść tragiczne skutki, może zabraknąć czystego skrawka do życia dla ludzi. Prawidłowe postępowanie z odpadami pozwala na ochronę środowiska i daje szansę na godne życie naszych dzieci. Wybrane plansze będą prezentowane na miejskich autobusach do listopada 2014 roku.

Punktem wyjścia kampanii było zwrócenie uwagi mieszkańców Krakowa na problem nielegalnych wysypisk i niekonsekwentnego podejścia do segregacji odpadów. Badania przeprowadzone przez MPO Kraków, ponad pół roku przed wejściem nowych zasad, w listopadzie 2012 roku pokazały, że ponad 60% mieszkańców zapewniało o segregowaniu odpadów. Obecnie mieszkaniec Krakowa produkuje średnio 300 kg śmieci rocznie, z czego 20 % stanowią odpady segregowane. Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej wskaźnik odzysku i recyklingu papieru, metalu, plastiku i szkła musi wynieść w 2020 roku 50 %. W 2013 roku na krakowskie składowisko trafiało dziennie 250 ton śmieci. W roku 2014 planowana jest redukcja składowania odpadów o połowę.

O autorze

Autorem „przemiany” Krakowa jest student ASP Katowice Jakub Kowalczyk, który pod koniec 2013 roku stworzył projekt graficzny przedstawiający Katowice w wersji postapokaliptycznej.

Do pobrania zbiór wszystkich grafik w dużej rozdzielczości

 

/