Selektywna zbiórka odpadów
Podstawą selektywnej zbiórki odpadów komunalnych na terenie Gminy Miejskiej Kraków jest odbiór odpadów „u źródła”. Od 1 kwietnia 2019 roku selektywne zbieranie odpadów komunalnych powinno odbywać się według nowych zasad. Jak segregować? Nowe przepisy wprowadzają segregację odpadów na pięć różnych frakcji, którym przyporządkowano odpowiednie kolory pojemników lub w domach jednorodzinnych – worków.
Żółty pojemnik (lub worek)
Metale i tworzywa sztuczne – plastikowe butelki i opakowania po żywności, plastikowe worki, reklamówki, opakowania po środkach czystości, opakowania wielomateriałowe (np. kartony po napojach), metalowe puszki, drobny złom żelazny, styropian (niebudowlany).
Niebieski pojemnik (lub worek)
Papier – niezatłuszczone opakowania z papieru, kartonu, torby i worki papierowe, gazety i czasopisma, katalogi i ulotki, papier biurowy, zeszyty i książki, papier pakowy.
Zielony pojemnik (lub worek)
Szkło – szklane butelki i słoiki po napojach i żywności, szklane opakowania po kosmetykach (jeżeli nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców).
Brązowy pojemnik (lub worek)
Bio – odpadki warzywne i owocowe (obierki itp.), resztki jedzenia (bez mięsa i kości), fusy po kawie i herbacie.
Czarny lub szary pojemnik
Odpady zmieszane – zatłuszczony papier, zabrudzone folie, zużyte ręczniki i papierowe chusteczki, papier lakierowany i powleczony folią, artykuły higieniczne (np. pieluchy), szkło stołowe, ceramika, porcelana, kryształy, szkło żaroodporne, lustra, mięso, kości i ości.
Odpady budowlane i rozbiórkowe oraz inne problemowe odpady, których nie można umieszczać w pojemnikach, mieszkańcy Gminy Miejskiej Kraków mogą w ramach ponoszonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oddawać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (LAMUSOWNIA, ul. Nowohucka 1D, i PGOW ul. Krzemieniecka 40).
Mieszkańcy mogą również korzystać z gniazd (kompletów – 4 pojemniki, po jednym na każdy typ surowca) pojemników typu igloo do segregacji surowców wtórnych.