Informacje ogólne
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Spółka z o. o. realizuje zadanie utrzymania czystości i porządku na drogach publicznych i wewnętrznych oraz placach i terenach otwartych położonych na nieruchomościach będących własnością i pozostających we władaniu Gminy Miejskiej Kraków lub Skarbu Państwa na terenie miasta Krakowa na podstawie Uchwały Rady Miasta Krakowa nr LII/697/12 z dnia 11-07-2012 roku w sprawie powierzenia Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania Sp. z o. o. w Krakowie obowiązkowego zadania własnego gminy utrzymania czystości i porządku na terytorium Gminy Miejskiej Kraków.
„Gmina miejska Kraków powierza Spółce wykonywanie obowiązkowego zadania własnego utrzymania czystości i porządku w granicach administracyjnych miasta Krakowa na okres 20 lat licząc od dnia wejścia uchwały w życie”
Część zadań MPO realizuje samodzielne, część powierzona została wykonawcom zewnętrznym. Przez cały rok prowadzone są całodobowe dyżury służby koordynacyjno-interwencyjnej w Dyspozytorni Głównej MPO Spółka z o.o. Uwagi czy zaobserwowane nieprawidłowości oraz interwencje w zakresie utrzymania czystości należy zgłaszać do Dyspozytorni Głównej MPO:
tel. 12 646 23 61
interwencje24h@mpo.krakow.pl
Interwencje wymagające natychmiastowej reakcji (w szczególności w obrębie pasa drogowego zagrażające bezpieczeństwu ruchu) realizowane są jako tzw. prace interwencyjne podejmowane są i realizowane w nieprzekraczalnym terminie do dwóch godzin od otrzymania zgłoszenia o występującej nieprawidłowości. Pozostałe prace wykonywane są na zlecenie MPO Spółka z o.o. zgodnie z harmonogramem.
Standardy letniego utrzymania dróg i chodników
Zestawienie czynności koordynowanych przez MPO w zakresie ręcznego oczyszczania miasta, mechanicznego oczyszczania miasta i prac dodatkowych oraz interwencyjnych.
W ramach szeroko pojętego utrzymania czystości MPO koordynuje i nadzoruje m.in. prace:
w zakresie ręcznego oczyszczania miasta, w tym:
- utrzymanie czystości na terenach zielonych pasów drogowych, terenach osiedlowych, wydzielonych torowisk oraz pętli autobusowych i tramwajowych;
- opróżnianie i mycie koszy, w tym koszy na peronach przystanków komunikacji miejskiej koszy;
- oczyszczanie (zamiatanie) chodników, ścieżek rowerowych, chodników wraz z miejscami postojowymi w Strefie Płatnego Parkowania (SPP), ciągów pieszych na terenach wewnątrzosiedlowych oraz peronów przystanków komunikacji miejskiej oraz pętli autobusowych i tramwajowych;
- zmywanie chodników i peronów przystanków komunikacji miejskiej oraz pętli autobusowych i tramwajowych;
- oczyszczanie przejść podziemnych i wind – jeśli dane przejście jest wyposażone w windę/windy;
- likwidacja dzikich wysypisk śmieci oraz montaż tablic informacyjnych „zakaz zaśmiecania terenu”;
- usuwanie odpadów zgromadzonych w wyniku prowadzonych społecznych akcji sprzątania terenów (m.in. „Sprzątanie Świata”);
w zakresie mechanicznego oczyszczania miasta, w tym:
pozimowe oczyszczanie jezdni – tj. zamiatanie i zmywanie jezdni;
- letnie oczyszczanie jezdni – tj. zamiatanie i zmywanie.
a także:
- mycie pomników, kapliczek, miejsc pamięci narodowej;
- mycie ekranów akustycznych;
- odbieranie i unieszkodliwianie przeterminowanych leków z aptek;
- deratyzacja przejść podziemnych (w których prowadzony jest handel żywnością);
- sprzątanie Tunelu Szybkiego Tramwaju;
oraz prace interwencyjne w zakresie oczyszczania miasta:
- pogotowie czystościowe;
- likwidacja skutków powodzi, gwałtownych ulew, zdarzeń nieprzewidzianych;
- usuwanie padłych zwierząt oraz ich resztek z pasów drogowych i innych terenów Gminy Miejskiej Kraków;
- usuwanie graffiti z powierzchni stanowiących własność miasta.